Elif Çakır: Mülakat sisteminin kaldırılmasını kim istemişti?

Karar yazarı Elif Çakır, Cumhuriyet’in aktardığına göre AKP’nin MYK toplantısında konuşulan “kamuda mülakat”ı köşesine taşıdı. Çakır, “Toplantıda bir MYK üyesinin Vatandaş eğer AK Partili bir yakını yoksa, işe giremeyeceğini söylüyor. Seçimlerden önce de bu yönde çokça eleştiri getirildi.” MYK üyesinin bu sözleri üzerine Erdoğan “Mülakatların kaldırılacağını kim söyledi?” diye sormuş”. dedi.

Mülakatların kaldırılma vaadinin Erdoğan ve AKP’ye ait olduğunu hatırlatan Çakır’ın köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

“BM 78. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere gittiği ABD ziyareti sonunda New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, o dönem Milli Eğitim Bakanının “öğretmen alımında yüzde 50 KPSS yüzde mülakat uygulayacağız” açıklaması üzerinden AK Partinin seçim beyannamesindeki “kamuda mülakat kalkacak” vaadi sorulmuş… Erdoğan’ın cevabı şöyle olmuştu:

Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz.” (21 Eylül 2023)

Sorun mülakat sisteminin bizatihi kendisi değil, kamuda işe alımlardaki mülakat sınavlarının hakkaniyetli bir şekilde yapılmamasıdır. KPSS sınavlarında yüzde yüz başarı sağlamış gençleri AK Partili olmadığı için dışarıda bırakan bir eleğe dönüşmesidir.

Mülakat sistemi devleti partizanlaştıran sistemli bir mekanizmadır.”

Yazının tamamı için

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x